Månadsmöte 1/10

Vad gör man i ett stängt länsmuseum?

Onsdagen den 1 oktober, kl. 14.00, Kungsgatan 24,  Maria Uddén

Maria Uddén har arbetat 25 år på Örebro läns museum med bl.a. samlingar, pedagogik och utställningar. Sedan några år tillbaka är hon kommunikationschef med ansvar för bl.a. publikmöten och kommunikation.

Konststutställning, bild: Pixabay

Örebro läns museum stängde för renovering i maj 2018 och återinvigningen planeras till slutet av 2027. Kommunikationschef Maria Uddén berättar om länsmuseets nuläge men bjuder också på en tillbakablick på dess långa historia. Vad gör egentligen ett länsmuseum och hur arbetar man med att förmedla ett helt läns historia och kulturarv? Och vad kommer besökarna mötas av när muséet öppnar på nytt?

Örebro läns museum är ett av Sveriges äldsta länsmuseer med rötter från mitten av 1800-talet. Begreppet etablerades nationellt på 1930-talet. År 1950 invigdes den första etappen av den nuvarande byggnaden som bestod av en konsthall. Arbetet med att utveckla muséet fortskred och år 1963 stod byggnaden, som utgör dagens länsmuseum, klar. Den pågående renoveringen tar vara på husets unika kvalitéer samtidigt som fastigheten ska bli mer energieffektiv och modern avseende säkerhet och samlingsvård. Målet är ett länsmuseum för alla med tillgängliga och inbjudande lokaler och bred och lockande verksamhet.

Programansvarig: Katri Ståhlnacke.
Mer information: Katri Ståhlnacke, 070-662 13 23.

2025-06-01